Міфи про грудне вигодовування
Тема грудного вигодовування охоплена міфами. Причиною можуть бути недостатній рівень знань та навичок, негативне ставлення з боку медичних працівників, використання чужого досвіду, застарілі практики тощо.
Обізнаність – це перший крок до вирішення проблеми та початку змін. Тож розгляньмо та розвінчаймо основні міфи.
Міф 1. При грудному вигодовуванні болю не уникнути
Біль є другою за поширеністю причиною передчасного завершення ГВ. Навіть через 8 тижнів після пологів 20% жінок, які годують грудьми, повідомляють про біль у сосках. Це може створювати враження, що біль є невід’ємною частиною ГВ. Та чи справді біль при грудному вигодовуванні є нормою?
Реальність: Насправді ж в перші дні після пологів жінка може відчувати певну чутливість у грудях, але вона спадає приблизно через 30 секунд-1 хвилину після початку смоктання, зменшується після 4 дня після пологів і повністю зникає +- через 7 днів після пологів.
Якщо біль зберігається на тому самому або зростаючому рівні протягом усього періоду годування, є сильним або триває довше тижня після пологів, швидше за все, він спричинений травмою соска.
Важливо переконатись, чи дитина правильно прикладається до грудей, щоб запобігти дискомфортним відчуттям у грудях матері та попередити травмування.
Хоча деяка чутливість може бути нормою в перші дні, біль не повинен тривати довго або бути інтенсивним.. Правильне прикладання та техніка годування можуть значно полегшити процес годування дитини грудьми.
Міф 2. Багато матерів не можуть виробляти достатньо молока для годування своєї дитини
Цей міф поширений, але насправді більшість жінок можуть успішно годувати своїх дітей грудним молоком.
Реальність: Продукція грудного молока залежить від багатьох факторів, включаючи індивідуальні особливості організму жінки, організацію ГВ, правильність прикладання дитини до грудей та ефективність смоктання.
Виділення молока з грудей контролюється гормоном окситоцином. На його рівень можуть впливати такі фактори, як втома матері, стрес, брак підтримки.
Для більшої успішності ГВ жінка потребує допомоги з боку сімʼї, медичних працівників, системи охорони здоровʼя, суспільства та держави загалом.
В цілому, більшість жінок можуть успішно годувати своїх дітей грудним молоком за умови правильної організації процесу і достатньої підтримки. Міф про недостатню продукцію молока часто є результатом недостатньої інформації або неправильної організації грудного вигодовування, а не реальних медичних проблем.
Міф 3. Багато молока – це завжди добре
Існує поширена думка, що чим більше молока у матері, тим краще для дитини.
Реальність: Жінки, які стикаються з питанням надмірної продукції грудного молока, можуть мати труднощі при годуванні своїх дітей.
Гіперлактація – це стан, що може приносити значний дискомфорт як для матері, так і для дитини.
Симптоми гіперлактації:
🔸швидке відчуття переповнення грудей одразу після годування дитини
🔸часті лактостази
🔸відчуття розпирання у грудях
🔸підтікання молока
🔸біль у животику у дитини, бурчання, рясні пінисті випорожнення
🔸часті зригування у немовлят
🔸закашлювання дитини при смоктанні грудей
🔸відмови дитини від грудей
Жінки з гіперлактацією потребують допомоги, щоб годувати свою дитину з більшим успіхом.
Міф 4. Жінки, які годують грудьми, не можуть приймати ніяких ліків
Багато жінок, які годують грудьми, побоюються, що прийом будь-яких ліків може нашкодити їхній дитині.
Реальність: В призначенні різних препаратів або процедур для жінок, які годують грудьми, справді можуть бути певні особливості. Лікар повинен перевірити, який вплив той чи інший засіб має на здоровʼя жінки, дитини і на лактацію.
Зробити це можна на ресурсі за посиланням: https://www.e-lactancia.org/
До речі, більшість вакцин є сумісними з ГВ. Памʼятайте про захист від інфекцій, вакцинація рятує життя!
Є велика кількість лікарських засобів, які сумісні з грудним вигодовуванням, не проникають в молоко, не чинять негативного впливу на дитину, матір або продукцію молока.
Міф 5. Якщо жінка захворіла, їй не можна годувати грудьми
Багато жінок турбуються, що якщо вони захворіють, то годування грудьми може передати хворобу їхній дитині.
Реальність: Існує обмежений перелік станів, при яких жінці надаються рекомендації щодо необхідності припинити або перервати грудне вигодовування. Серед таких випадків::
🔸 ВІЛ-інфекція у матері: є абсолютним показом до припинення ГВ.
🔸Наявність герпетичних висипань на соску: є показом до тимчасового переривання годування дитини грудним молоком матері.
🔸 Вітряна віспа: якщо вона розвинулась у жінки за 5 днів до пологів та 48 годин після, це показ до окремого перебування матері і дитини. Це унеможливлює годування дитини безпосередньо з грудей матері, але не перешкоджає вигодовуванню дитини материнським зцідженим грудним молоком.
🔸Прийом ліків, які несумісні з грудним вигодовуванням: може потребувати перерви у годуванні дитини материнським молоком на час виведення ліків.
➡️ Більше про абсолютні та тимчасові покази до припинення чи переривання грудного вигодовування можна почитати у документі, розробленому ВООЗ, ЮНІСЕФ (https://apps.who.int/…/69938/WHO_FCH_CAH_09.01_eng.pdf).
Захворювання матері рідко є причиною для припинення грудного вигодовування. Підвищення температури тіла або наявність проявів респіраторних інфекцій, зокрема грипу і COVID-19, також не потребують переривання ГВ, окрім того, разом з молоком дитина отримує готові антитіла від цих інфекцій.
Джерело: https://t.me/academy_NSZU