Ти як? З болем і наболілим до сімейного лікаря
Сімейний лікар, з яким укладено декларацію, є найпершим порадником пацієнтів у скаргах на здоров’я. За прогнозами МОЗ, наслідки війни позначатимуться на ментальному здоров’ї українців протягом багатьох років.
Останнє дослідження Gradus Research, проведене в жовтні 2023 року, показало, що серед основних скарг на ментальне здоров’я — тривожність / напруга (50%), порушення сну (47%). Ці симптоми вже є вагомою причиною звернутися до сімейного лікаря за підтримкою у питаннях ментального здоров’я.
Навчання за програмою ВООЗ mhGAP, яке проходять фахівці первинної ланки, зокрема й сімейні лікарі, дозволяє їм виявляти у пацієнтів проблеми з ментальним здоров’ям, які також можуть мати вплив на здоров’я фізичне. Навіть якщо ваш сімейний лікар не проходив навчання за програмою mhGAP, ви все одно можете до нього звернутися — він знайде в системі фахівця, який може вам допомогти.
На початок 2024 року майже 70 тисяч медичних працівників (сімейні лікарі, педіатри, терапевти, медсестри, медбрати, фельдшери тощо) пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP. Серед них — 16 тисяч сімейних лікарів, а це — кожен третій.
Про що можна запитати сімейного лікаря?
Як зупинити напад панічної атаки.
Як допомогти дитині впоратися з емоціями.
Як підтримати чоловіка / дружину, що повернулися з фронту.
Чому треба дбати про себе, щоб дбати про інших.
Як зняти постійну напругу в тілі.
Які є техніки самодопомоги, і як їх застосовувати.
Якщо сум, страх чи агресія стали вашим постійним фоном, що із цим робити.
Чи нормально те, що ви не витримуєте навантаження і обставини.
Послуга є абсолютно безоплатною, адже надається у межах Програми медичних гарантій. Наразі понад 850 закладів первинної медичної допомоги мають відповідний контракт із Національною службою здоров’я України. Переглянути їх можна на інтерактивній мапі на сайті НСЗУ: https://cutt.ly/awX0DX7g. Аналогічні дані допоможуть знайти оператори контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
Якщо у вас немає сімейного лікаря, і ви не знаєте, до кого звернутися, шукайте спеціаліста, найближчого до вашого місця проживання за посиланням: https://cutt.ly/bwX0FdA7. Або за номером контакт-центру НСЗУ 16-77.
Інтеграція послуги з ментального здоров’я в систему первинної медичної допомоги є компонентом пріоритетного проєкту Міністерства охорони здоров’я України у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? – ініціативи першої леді Олена Зеленська. Комунікаційний супровід реалізується за підтримки World Health Organization (WHO), Уряду Канади, Міжнародного Медичного Корпусу.